OCET JABŁKOWY właściwości zdrowotne, dlaczego zwykły ocet szkodzi a jabłkowy to samo zdrowie?
Jesteś amatorem grzybków marynowanych, korniszonków i innych przetworów w occie winnym lub spirytusowym? Ocet spirytusowy powstaje w wyniku fermentacji spirytusu, a ocet winny na skutek fermentacji wina. W obydwu przypadkach dochodzi do powstania kwasu octowego. Kwas octowy niszczy czerwone krwinki i sprzyja anemii, zaburza procesy trawienia, a używany regularnie, może doprowadzić do wrzodów w jelicie grubym a nawet marskości wątroby. Oczywiście używany sporadycznie, w małych ilościach, jak prawie każda trucizna, nie wyrządzi nam szkody.
Zgoła odmiennymi właściwościami cieszy się ocet jabłkowy. Zawiera w swoim składzie kwas jabłkowy Kwas zawarty w occie jabłkowym, łącząc się z zasadami i substancjami mineralnymi, tworzy glikogen.
Kwas jabłkowy bogaty jest w potas, wapń, magnez, miedź, żelazo, sód a także w błonnik z pektyn i aminokwasy oraz w witaminy A, E, B i C.
Zastosowanie kwasu jabłkowego w leczeniu rożnych chorób przynosi dobre rezultaty. Wysoka zawartość potasu w occie jabłkowym pomaga wyciszyć układ nerwowy i uregulować system hormonalny. Jest pomocny w trawieniu, zwiększa kwasowość żołądka i ułatwia trawienie białek. Kwas jabłkowy podnosi poziom pH w organizmie i sprzyja odkwaszaniu organizmu. Wystarczy przez cały dzień popijać wodę (około 1 litr) z łyżeczką octu jabłkowego. Ocet jabłkowy wspomaga proces odchudzania powodując uwalnianie energii z tłuszczów i węglowodanów. Chcąc uzyskać efekt odchudzający, przed każdym posiłkiem wypijać 1 szklankę przegotowanej wody z 2 łyżeczkami octu jabłkowego.
Kilka przepisów na wykorzystanie octu jabłkowego- jak stosowac ocet jabłkowy?
• ocet jabłkowy zastosuj na oparzenie, nawilż gazę octem jabłkowym i przyłóż na poparzone miejsce. Uśmierzy to ból i zapobiegnie powstawaniu blizny.
• dla oczyszczenia zatok i oderwania się śluzu w stanach zapalnych wypij 2 łyżeczki octu jabłkowego
• chcąc schudnąć przed każdym posiłkiem wypijaj 1 szklankę przegotowanej wody z 2 łyżeczkami octu jabłkowego.
• odkwaszanie organizmu za pomocą octu jabłkowego. Przygotuj litr przegotowanej wody z łyżeczką octu. Popijaj w ciągu dnia.
• pomocny w leczeniu łupieżu, przygotuj płukankę na włosy, szklanka wody i pół szklanki octu jabłkowego. Płucz włosy, po każdym myciu, aż do zniknięcia dolegliwości. Płukanie włosów powoduje też ich szybszy wzrost i neutralizuje pH skóry głowy.
• przy żylakach przecieraj dwa razy dziennie miejsca z rozszerzonymi żyłami octem jabłkowym, a dodatkowo pij dwie szklanki przegotowanej, ciepłej wody z dwoma łyżeczkami octu jabłkowego. Efekt widoczny będzie po miesiącu kuracji.
• w przypadku półpaśca, zastosuj okład z nierozcieńczonego octu jabłkowego na zmienioną chorobowo skórę, okłady rób 4 razy dziennie przez około 5-10 minut. Jeśli swędzenie nie pozwala Ci spać, przyłóż okład w nocy (do 3 razy w nocy). Objawy zaczną ustępowa po 3-7 dniach.
Recepty z użyciem octu jabłkowego można mnożyć, watro zastąpić nim ocet winny. Kupując ocet w sklepie, wybieraj ten bez sztucznych dodatków i nie ten robiony na occie spirytusowym. Jeśli chcesz mieć większą pewność wybierz ocet jabłkowy z ekologicznych jabłek, a chcąc mieć 100% pewności, zrób swój ocet z owoców ze swojej jabłoni.
Oto przepis na własny, domowy ocet jabłkowy.
800 g jabłek, nie obranych z gniazdami nasiennymi zmiel w maszynce do mięsa
1 l przegotowanej, ciepłej wody
100 g miodu
10 g drożdży
kromkę suchego chleba na zakwasie
składniki włóż do słoja i pozostaw w ciepłym miejscu
przez 10 pierwszych dni mieszaj codziennie drewnianą łyżką
po 10 dniach przelej przez gazę dwukrotnie i odstaw do czasu aż płyn zjaśnieje
może to trwać około 40 dni
NA ZDROWIE!