Aspartam – sztuczne słodziki, niebezpieczne dla zdrowia , E951 – słodka trucizna.
Pijemy napój izotoniczny, by uzupełnić niedobory minerałów powstałe podczas wzmożonego wysiłku, a okazuje się , że wraz z potrzebnymi składnikami dostajemy aspartam, który zabija komórki mózgowe i jak na ironię, może doprowadzić do skurczów mięśni czy trudności w oddychaniu.
Podajemy dziecku gumę do żucia bez cukru w nadziei, że nie popsują się mu zęby, a nie zdajemy sobie sprawy, że narażamy je na alergię i inne poważne problemy ze zdrowiem.
Będąc na diecie sięgamy po produkty „light”, nie zdając sobie sprawy, że są zwykle posłodzone aspartamem. Ten z kolei może wywołać niepożądane symptomy psychiczne jak wahania nastroju a nawet depresję, które zrzucimy na karb procesu odchudzania. Zniechęceni swoim samopoczuciem wracamy do starych nawyków żywieniowych i czujemy się lepiej niż na diecie. Przyczyną może być aspartam.
Aspartam to jedna z najniebezpieczniejszych substancji jaką dodaje się do żywności!
Aspartam może wywołać szereg niepożądanych reakcji a wśród nich:
- bóle i zawroty głowy
- mdłości
- wysypki
- rozdrażnienie, znużenie, napady niepokoju
- depresję
- skurcze mięśni, częstoskurcz
- palpitację serca
- trudności w oddychaniu
- zaburzenia wzroku
- bóle stawów
Aspartam składa się z trzech związków chemicznych, z kwasu asparaginowego (ok.40%), fenyloalaniny (ok.50%) i metanolu (ok.10%). Każdy z tych związków, ma bardzo negatywne wpływ na nasz organizm.
Kwas asparaginowy
Kwas asparaginowy działa w mózgu jak neuroprzekaźnik, a jego nadmiar prowadzi do śmierci pewnych neuronów. Jeśli organizm nie potrafi w pełni chronić nas, nawet przed małymi, sporadycznymi dawkami kwasu asparaginowego, lub gdy regularnie dostarczamy organizmowi aspartamu, może dojść do sytuacji, gdy w jednym z obszarów mózgu zginie ok. 75% komórek nerwowych zanim pojawią się objawy kliniczne! A skutki nadużywania kwasu asparaginowego mogą być bardzo poważne. Wśród chorób wywołanych nadmiarem tego kwasu wymienia się: stwardnienie rozsiane, zaburzenia hormonalne, chorobę Alzhaimera i Parkinsona. Kwas ten szczególnie niebezpieczny jest dla dzieci i kobiet w ciąży i osób przewlekle chorych.
Fenyloalanina
Osoby, które genetycznie nie mogą metabolizować fenyloalaniny nie mogą spożywać jej wcale. Okazuje się jednak, że zdrowi ludzie, którzy spożywali przez długi czas, duże ilości aspartamu (kilka szklanek napoi typu light dziennie) też mają podwyższony poziom fenyloalaniny. Jeśli ten poziom jest wysoki może prowadzić do depresji i zaburzeń emocjonalnych, jak nagłe zmiany nastrojów czy zaniki pamięci. Jeśli zbagatelizujemy te symptomy, to możemy doprowadzić nawet do schizofrenii.
Metanol
Metanol kojarzy się na, głównie z zatruciami alkoholem. Prawdą jest, że zatrucie metanolem powoduje problemy ze wzrokiem, a w ekstremalnych przypadkach może prowadzić do śmierci. Szczególnie niebezpieczny jest dla płodu, zwiększa też ryzyko wystąpienia nowotworów.
W jakich produktach znajdziecie aspartam? W większości napojów typu ”light” soki firmy Hortex z oznaczeniem light, coca-cola light, napój lift, niektóre gumy do żucia np. Orbit dla dzieci, Wrigley’s Spermint, czy HubbaBubba, w napojach izotonicznych np.Powerade, Isostar, Gatorade, a także niektóre suplementy diety jak np. firmy Witamina C 1000mg z Additiva czy w Aspiryn Effect 500 mg granulki. Aspartam znalazłam też w tabletkach do ssania Isla mint, poleconych mi (o zgrozo! ) przez farmaceutkę, gdy byłam w ciąży, jako bezpieczny środek na kaszel.
Uzbrojeni w wiedzę, że aspartam może wywołać w naszym ciele wiele złego, czytajcie etykietki i unikajcie produktów z aspartamem o oznaczeni E951!